Archiwum dla kategorii ‘Piotr’ !

Czy zimą można łowić karpie?!

piątek, Grudzień 20th, 2013

Czy warto? Otóż tak jeśli przygotujemy się do tego sumienie , w odpowiedni sposób przygotujemy biwak , ogrzewanie itp.

W skrócie postaram się przedstawić niezbędne wyposażenie zimowego karpiowania.

Od dobrych paru lat wraz z innymi karpiarzami wędkuję na Elektrowni Rybnik , na zrzucie ciepłej wody lub na przeciwległym brzegu tzw. bramie . Nie straszne temperatury -20st , zamiecie śnieżne , obfite opady śniegu czy wichury. Zimowa aura rządzi się swoimi prawami, ale musimy pamiętać że w tym czasie zimowego letargu trafiamy na największe sztuki.


Podstawowym wyposażeniem zimowego wędkowania to namiot oczywiście dobrej jakości z zimową narzutą lub winterskinem , średnich wymiarów aby nie męczyć się w nim jak również dobry grzejnik, aby nagrzał namiot do zadowalającej nas temperatury. Grzejnik najlepiej jak wyposazony jest w katalizator, najlepiej na gaz propan. Grzanie propanem jest bardziej efektywne czyli z grzejnika możemy wyciągnąć max jego możliwości , nie zapominajmy tutaj o wietrzeniu namiotu co najmniej 2 razy dziennie. Ciepłe ubrania rzecz święta od ciepłych kurtek , butów , czapek i rękawiczek. Pamiętajmy tutaj o piciu ciepłych napojów .I podstawowa ważna rzecz ŻANEGO ALKOCHOLU !!!!! Pamiętajmy co alkohol potrafi w niskich temperaturach zrobić z człowiekiem . Traktujmy zimowe wędkowanie bardzo poważnie , warunki pogodowe mogą się szybko zmieniać , temperatura w nocy może spaść grubo poniżej zera.


Zimowe przynęty..

W kwestii zimowych przynęt myślę że każdy kto wędkuje zimą ma coś w rękawie . Ja staram się dobierać mixy które pracują doskonale w zimnej wodzie . Każdy wiodący producent karpiowego żarcia ma w swoim katalogu takie produkty. Bazując tutaj na mixach JETFISH zawsze wybieram 3 rodzaje kul które przygotowuję troszeczkę inaczej niż w innych porach . Przede wszystkim chodzi tutaj o gotowanie i suszenie , gotowanie jak najkrócej , suszenie max 3 dni rozmiar 24mm lub 30 mm, jako kulka haczykowa. Dobre rozwiązane kulki 30mm specjalnie utwardzane w rożnych smakach , w opakowaniach 250 gr ma w swojej ofercie firma Jet Fish .Pamiętajmy iż nie będziemy wywozić zestawów kilkakrotnie w ciągu dnia , lecz kładziemy zestaw i czekamy na branie czasami 3 doby.

W tym celu polecam kulki Legend 30mm specjalnie utwardzane doskonale nadają się do łowienia okazów.

Może troszeczkę o smakach których używam .

- MIX BIOSQUD Z AMINO COMPLEKSEM BIOSQUID LUB SUID-SCOPEX

-MIX BIOCRAB Z AMINO COMPLEKSEM BIOCRAB

-MIX ŻUŁTY IMPULS LUB MIX KLUB RED Z AMINO COMPLEKSEM TRUSKAWKA

-MIX JET 1 Z AMINO COMPLEKSEM JET 1

Na koniec może troszeczkę przestrogi pamiętajmy ,iż zima czasami leka czasem ostra , dostosujmy się do warunków pogodowych i niskich temperatur.

24kg karp złowiony w temperaturze -17c po czterech dobach zasiadki

 

20,5 kg karp amator kulek JET1

24,5 kg potężny zimowy karp w czasie testów MIX-u JET1

Niczym Mikołaj na śniegu, ależ ile radości :)

 

Do zobaczenia w zimowej scenerii .

PIOTR BYTOM


 

ROLUJ SAM !!! UWIERZ W WŁASNE ZROBIONE KULKI.

środa, Listopad 20th, 2013

ROLUJ SAM , UWIERZ W WŁASNE ZROBIONE KULKI!!!

Przed każdą wyprawą karpiową, mówię tutaj o pobycie nad wodą co najmniej tygodniowym, zadajemy sobie pytanie na co będę łowił , jaką zanętę zastosuję , co wybrać gotowe kulki , a może zrolować sobie kilka lub kilkanaście kilogramów kulek samemu? W obecnej ofercie firm karpiowych znajdziemy różnego rodzaju gotowe kulki, w różnych rozmiarach , zapachach , ale czy zabrać je na długo wyczekiwaną zasiadkę ??????

 


Ja się nie zastanawiam , zakupuję gotowe mixy , amino kompleksy , oleje stymulatory i cieszę się z własnych zrobionych kulek . Oto kilka moich rad.

Może zacznijmy od początku często młodzi karpiarze zadają mi pytanie jak poprawnie przygotować ciasto do rolowania kul , jako przykład użyję tutaj mixu JET FISH Przyprawiony tuńczyk , bardzo dobrze sprawdzający się w zimnej wodzie , a zima za pasem. Nie przypadkowo wybierałem ten właśnie MIX bo ma on szerokie zastosowanie , z amino kompleksem owocowym , rybnym , ostrym. Można go również zmieszać po połowie z tańszym mixem i przedłużyć żywotność i okres wabienia .

-PRZYPRAWIONY TUŃCZYK Z AMINO KOMLEKSEM BRZOSKWINIA

-PRZYPRAWIONY TUŃCZYK Z AMINO KOMPLEKSEM ŁOSOŚ KAWIOR CZARNY PIEPRZ

-jak i moja z ulubionych kombinacji: MIX PRZYPRAWIONY TUŃCZYK ? MIX SUPRA FISH wymieszaj w proporcji 50/50. Jako amino kompleksu w tej kombinacji używam GLM MUSZLA lub ŁOSOŚ .

STANDARTOWY PRZEPIS:

-Około 18 dużych jaj

-2 kg mixu wcześniej dokładnie wymieszanego

-100 ml AMINO KOMPLEKSU GLM MUSZLA lub ŁOSOŚ

Do miski wbijamy jajka , całe ze skorupkami by osiągnąć efekt chrupania , wlewamy 100 ml amino kompleksu i mieszamy. Następnie wsypujemy około 40% mixu mieszamy tak, by wszystkie składniki dokładnie związały się z sobą. Robimy tzw. zupę i odstawiamy na 15 minut, pamiętając przy tym, im grubszy mix tym na dłużej go odstawiamy , aby wszystkie składniki dokładnie wchłonęły jajko. Po okresie wąchania tego wszystkiego co wymieszaliśmy po 15 minutach systematycznie wsypujemy i ugniatamy masę, aż uzyskamy ciasto plastyczne nie klejące się do rąk. Następnie pakujemy do plastikowego worka na 15 minut aby w nim dokładnie związały się wszystkie składniki. Po tym czasie wyciskamy z pistoletu wałki i rolujemy rollerem , gdy ciasto przykleja nam się do rollera smarujemy wałki olejem , w tym przypadku ja używam oleju wątroby rekina . Kulki gotuję w zależności od średnicy od 2 do 4 minut z tym że cztery minuty przeznaczam na kaliber kulek 30mm mój ulubiony. Liczymy czas od wypłynięcia .

No i suszenie w zależności jakie kulki chcemy uzyskać twarde , czy na szybkie łowienie ja zazwyczaj suszę około 4 dni , nie przejmujmy się tym iż po 4 dniach kulka jest sucha słabo pachnie , a może będzie słabo wabić ryby. KĄPLETNA BZDURA !!!!!!!!! w wodzie kulka dopiero pokazuje swoją prawdziwą siłę wabienia . Ja osobiście suszę kulki na kamień i karpią w niczym to nie przeszkadza. Doświadczeni karpiarze twierdzą jedne podstawowe zdanie IM TRWARDSZA KULKA TYM WIĘKSZA RYBA ;)

Można również w kombinacji z pływakiem Signal Biały Pieprz.

Niezastąpiony pomocnik Jet Fish Pellet Special Carp Baits.

 

Oto efekt własnoręcznie zrobionych kul!!!! Waleczny AMUR.

Do zobaczenia nad wodą Piotr Bytom

 

 

SZTYWNIAK D-RIG

wtorek, Lipiec 2nd, 2013
 

CZĘSTO NIE DOCENIANY D-RIG

POPRAWNIE ZAŁOŻONA PRZYNĘTA

EFEKT POPRAWNEGO ZMONTOWANIA ZESTAWU I RYBNICKI ZIMOWY KARP 20.20KG

ZASIADKA NAD J LICHEŃSKIM

piątek, Lipiec 22nd, 2011

Po ubiegłorocznych połowach na j Licheńskim wraz z kolegą Adamem wracamy na te wspaniałe jezioro w dniach 18.06 – 27,06.2011. Po przyjeździe tradycyjnie rączki do wody, uff, woda 26stopni, więc nie jest źle.Wskakujemy do łódki i sondujemy dno. Wyznaczamy sobie dwa łowiska na wlocie kanału Licheńskiego do jeziora i jedno w nietypowym miejscu, na prostym dnie, 5 m wody i liczymy w tym miejscu na karpie. Odwiedzają nas miejscowi wędkarze, więc delikatnie wypytujemy ich o złowione ryby w tym sezonie. Z ich wypowiedzi dowiadujemy się iż nie mamy co liczyć na brania ryb na jeziorze. Proponują nam byśmy wędkowali na kanale 2 km powyżej jeziora – tam połowili karpie do 15 kg i amury – największy 26 kg na trzcinę. Twierdzą, że ryby jeszcze nie zeszły do jeziora. Szybka decyzja z naszej strony, zostajemy na jeziorze i nęcimy obficie. Na początek 25 kg kukurydzy i 10 kg kulek i czekamy. Kulki przygotowaliśmy na mixie jetfish maxibiird z amino kompleksem banan. 25 Kg takich specjałów myślimy, że wystarczy nam na zasiadkę. Zestawy wywiezione, zimne piwko do ręki,  po 300 km twierdzimy, że nam się należy.  Po około 3 godzinach zaskoczenie z naszej strony, gdy słyszymy pip, krótki hol i 10 kg amur ląduje na macie. Szybkie ważenie i do wody. Hmm,  jesteśmy zadowoleni i zaskoczeni,że po tak obfitym nęceniu już po 3 godzinach mamy branie. Sytuacja się powtarza na drugi dzień, a ryba waży 15 kg. Łącznie przez  8 dni łowimy 10 amurów od 10 do 18, 5 kg w tym 5 powyżej 15kg -15, 60 16, 5 17, 20 17,80 , 18 ,5 . Brania najczęściej mamy w godzinach popołudniowych, tylko jedna ryba wzięła o godz. 9 rano.

SIGNAL POP-UP BRZOSKWINIA

.

OSIEMNASTO KILOWIEC Z METROWEJ WODY

ZACHÓD SŁOŃCA NAD J LICHEŃSKIM NIE ZAPOMNIANE CHWILE

Może troszeczkę na temat przynęt. Łowiliśmy na kulki pływające jetfish brzoskwinia, ananas, orzech, żurawina w rozmiarze 19 mm, i tradycyjnie na kukurydzę z pianką pływającą. Przynęty podnosiliśmy wysoko na 20 cm, tak, że przy jakimkolwiek bałwanku lub przynęcie położonej na dnie przynęty rozpracowywali raki, były bardzo aktywne. Przypony standartowe dł. 50 cm na miękkich plecionkach jetfish, zestawy przelotowe z ciężarkiem 300 gr. na zrywkę, na przypony strzałowe enduro 66lb zdały egzamin i żyła główna 35 mm.Pogoda zmienna, lecz ciepło.Po 8 dniach wędkowania jesteśmy zadowoleni, lecz pozostał pewien niedosyt, liczyliśmy na okazy tzn. maćki 20 lub 30 kg. Snujemy następne plany zasiadki, gdy zaczną się śliwki. Szybka decyzja – za miesiąc przez 16 dni będziemy wojować i z przyjemnością opiszemy naszą kolejną zasiadkę.

POP-UP SIGNAL ANANAS

Do zobaczenia nad wodą……….P.Bytom….

Jesień nad jeziorem Licheń

niedziela, Listopad 14th, 2010

AMATOR BRZOSKWINIOWYCH KUL

W wrześniu po raz kolejny odwiedziłem to wspaniałe łowisko. Pogoda
jak na początek jesieni bardzo kapryśna, zimno, deszcz, silny wiatr. Przed
wyjazdem dzwonimy do naszego kolegi Darka łapie, już cały tydzień przed
nami, lecz bez jakiegokolwiek brania. Dojeżdżamy do niego w Poniedziałek
i wędki do wody. Pogoda kapryśna, woda bardzo się ochłodziła do 18
stopni Celsjusza. Wybieram skrajne łowisko tuż przy wlocie kanału
licheńskiego do jeziora, zestawy kładę za górką
na głębokości 4,5 metra na samym spadzie górki. Tradycyjnie pop-up 19mm
signal ananas jetfish, to, co najlepiej sprawdziło się na wiosnę. Drugi
skrajny kij bałwanek, brzoskwinia 20mm + pop-up brzoskwinia. Przed
wyjazdem Libor wysłał mi 3 kg tych gotowych kulek. Po około 4 godzinach
na skrajny kij pierwsze brnie na bałwanka, brzoskwinia +pop-up i na macie
ląduje amur 12 kg. Wszyscy jesteśmy zdziwieni i zaskoczeni. Po około 5
godzinach następne branie, amur 13, 60 kg z tego samego miejsca i na tą
samą przynętę, oba brania bardzo delikatne. Chłopaki wskakują do
łódki, szukają najgłębszych miejsc na jeziorze. Wyznaczają nowe
łowiska. Nęcą kukurydzą, kulkami na mixie maxibird, jedno stanowisko
nęcą samymi śliwkami węgierkami. Przez cały tydzień robią wszystko by
skłonić ryby do brań, lecz nic z tego nie wychodzi. Ryby jak by odeszły
gdzieś, przypuszczalnie zaczęły wpływać do kanału Licheńskiego, tam
woda była cieplejsza o parę stopni. Udaje mi się złowić jeszcze po 4
dniach amura 12, 40kg na kulki o zapachu brzoskwini. Ryby jak by gustowały
w tym aromacie. Słabe brania ryb to zasługa
wody i nagłego spadku temperatury wody, elektrownie bardzo słabo
puszczali ciepłą wodę, w dodatku aura paskudna
temperatura powietrza około 10 stopni, deszcz, wiatr i ciśnienie w dół,
najgorsze to, co może być. Najważniejsze jest obcowanie z naturą, a to
że ryby bardzo słabo brały, też należy im się wypoczynek he he.
Wszyscy chcielibyśmy łowić multum ryb, ale czy to najważniejsze.
Przypominają mi się tutaj słowa
pewnego angielskiego karpiarza łowiącego w jednym z Francuskich jezior.
„sezon zaliczyłem do udanych mając dwa brania”…DO ZOBACZENIA NAD WODĄ ..PIOTR BYTOM.
WLOT CIEPŁEGO KANAŁU DO JEZIORA LICHEŃSKIEGO

KULKI KTÓRE SPRAWDZIŁY SIĘ W 100%

LICHEŃSKIE AMURY

niedziela, Czerwiec 27th, 2010

DWA BOBASKI

18,40 POP UP SIGNAL ANANAS JETFISH

Wraz z moim serdecznym kolegą Adamem Lupczykiem odwiedzamy wspaniałe łowisko, jakim jest Jezioro Licheńskie słynące z dużych amurów. Po przyjeździe na miejsce wita nas nasz kolega Darek, opowiada o bywalcach tej wspaniałej wody i zapoznaje nas z właścicielem domku panem Markiem, gdzie będziemy gośćmi przez tydzień. Na pierwszy rzut oka pokazuje się nam wspaniała woda otoczona lasem grążeli i tatarakiem z temperaturą wody 28 st. Wskakujemy do łódki by rozpoznać dno. Wyznaczamy sobie dwa łowiska - jedno około 150 m od brzegu, na rozległej górce biegnącej wzdłuż wlotu kanału licheńskiego do jeziora na głębokości 1, 5 m, drugie na przeciwległym brzegu około 400 m, tuż przy gęstej roślinności wodnej. Brzeg nie jest dostępny dla wędkarza łowiącego z brzegu. Zanęcam więc pod pasem grążeli kukurydzą i kulkami na mixie Jetfish Maxibird z AK banan. Pierwsze branie mamy już po dwóch godzinach i wspaniały 18 kilowiec ląduje na macie. Przed wieczorem kolejny odjazd, lecz ryba spina się przy brzegu. Jesteśmy zaskoczeni - w ciągu 5 godzin łowienia dwa brania. Wieczorem odwiedzają nas miejscowi wędkarze, więc wypytujemy ich dyskretnie o ryby mieszkające w tej wodzie, o karpie i amury. Z przeprowadzonej rozmowy wynika, że najczęściej łowione w jeziorze są amury. Najlepszymi przynętami są śliwki, wiśnie, kukurydza i świeża trzcinka. Bardzo mało łowi się na kulki. Najlepszym okresem połowu jest wrzesień, gdy dojrzewa śliwka mirabelka. Wiosną i wczesnym latem łowią w kanale licheńskim ciężkimi federami. Gdy zaczyna wyrastać trawa w jeziorze łowi się tuż pod brzegami, wtedy to amury obgryzają świeże pęki traw. W czasie tygodniowej zasiadki mamy 19 brań, z czego 9 ryb ważymy, a 10 spina nam się pod brzegiem. Waga od 12,20 do 18,40, z przewagą 15 kilowców. Jedna ryba połakomiła się na gotowaną kukurydzę, reszta na kulki JetFish Signal  pop up ananas i bałwanki Maxibird z AK banan z pop up ananas. Używałem długich przyponów 60cm na plecionkach JetFish expert 35lb i haczykiem 1/0, oczywiście ostatni odcinek LED Core Heavy 100cm ze względu na występujące na dnie małże. Przypon strzałowy z plecionki Enduro 66lb doskonale sprawdzał się podczas połowu - taki zestaw to komfort. Najczęściej brania mamy z górki tuż przy wlocie kanału Licheńskiego do jeziora, w różnych godzinach lecz najczęściej w godzinach popołudniowych. To, co zauroczyło mnie nad tą wspaniałą wodą to cisza, spokój i życie tej wody. Codziennie obserwowaliśmy wędrujące stada tołpyg 40 ? 50kg. Ta woda naprawdę żyje. Z pewnością odwiedzę ją niejednokrotnie. Piotr Bytom

15,40 POP UP ANANAS

Jezioro Licheńskie

środa, Czerwiec 16th, 2010

Województwo Wielkopolskie Powiat Koniński Gmina Ślesin to 147,6 ha zbiornik  max głębokość 12,6 m jest zbiornikiem rynnowym o znacznym wydłużeniu i dobrze rozwiniętej linii brzegowej, której przebieg uległ niewielkim zmianom, wynikającym głównie z faktu poprowadzenia wzdłuż południowego i częściowo wschodniego brzegu kanału zrzutowego systemu chłodzenia konińskich elektrowni. Kanał jest oddzielony od jeziora groblą usypaną w kilku miejscach w obrębie misy jeziora. W północnej części jeziora wypływa kanał, którym woda z jeziora za pośrednictwem przepompowni wprowadzana jest do Jeziora Ślesińskiego poprzez zrzut kaskadowy. Podgrzanie wód jeziora, w wyniku odprowadzenia wód pochłodniczych kanałem zrzutowym, wpłynęło decydująco na reżim termiczny, zaburzeniu uległ naturalny cykl wymiany ciepła. Zamarzanie wody jeziora następuje jedynie w wypadku wyjątkowo mroźnych zim. W jeziorze występują, specjalnie sprowadzone, charakterystyczne dla wód ciepłych amury i tołpygi. Jezioro, ze względu na podwyższone temperatury, wykorzystywane jest dość intensywnie w celach rekreacyjnych.  Opis okolicy: Zbiornik pięknie komponuje się z terenem Sanktuarium Maryjnego w Licheniu   Informacje dodatkowe: Gospodarzem łowiska jest Gospodarstwo Rybackie ‚Gosławice’ Sp. z o.o. w Koninie Ceny: Pozwolenia na wędkowanie, na wodach Gospodarstwa można nabyć w Sekretariacie, w siedzibie firmy oraz w Zarządzie Okręgu PZW Konin przy ulicy Wyspiańskiego w Koninie. Adres: Gospodarstwo Rybackie „Gosławice” Sp. z o.o. w Koninie Adres: ul. Rybacka 2, 62-510 Konin Tel. +48 (63) 242 73 17 Fax +48 (63) 246 71 29 E-mail: biuro@ryby-goslawice.com.pl.

Subscribe to RSS feed