Czy zimą można łowić karpie?!

Czy warto? Otóż tak jeśli przygotujemy się do tego sumienie , w odpowiedni sposób przygotujemy biwak , ogrzewanie itp.

W skrócie postaram się przedstawić niezbędne wyposażenie zimowego karpiowania.

Od dobrych paru lat wraz z innymi karpiarzami wędkuję na Elektrowni Rybnik , na zrzucie ciepłej wody lub na przeciwległym brzegu tzw. bramie . Nie straszne temperatury -20st , zamiecie śnieżne , obfite opady śniegu czy wichury. Zimowa aura rządzi się swoimi prawami, ale musimy pamiętać że w tym czasie zimowego letargu trafiamy na największe sztuki.


Podstawowym wyposażeniem zimowego wędkowania to namiot oczywiście dobrej jakości z zimową narzutą lub winterskinem , średnich wymiarów aby nie męczyć się w nim jak również dobry grzejnik, aby nagrzał namiot do zadowalającej nas temperatury. Grzejnik najlepiej jak wyposazony jest w katalizator, najlepiej na gaz propan. Grzanie propanem jest bardziej efektywne czyli z grzejnika możemy wyciągnąć max jego możliwości , nie zapominajmy tutaj o wietrzeniu namiotu co najmniej 2 razy dziennie. Ciepłe ubrania rzecz święta od ciepłych kurtek , butów , czapek i rękawiczek. Pamiętajmy tutaj o piciu ciepłych napojów .I podstawowa ważna rzecz ŻANEGO ALKOCHOLU !!!!! Pamiętajmy co alkohol potrafi w niskich temperaturach zrobić z człowiekiem . Traktujmy zimowe wędkowanie bardzo poważnie , warunki pogodowe mogą się szybko zmieniać , temperatura w nocy może spaść grubo poniżej zera.


Zimowe przynęty..

W kwestii zimowych przynęt myślę że każdy kto wędkuje zimą ma coś w rękawie . Ja staram się dobierać mixy które pracują doskonale w zimnej wodzie . Każdy wiodący producent karpiowego żarcia ma w swoim katalogu takie produkty. Bazując tutaj na mixach JETFISH zawsze wybieram 3 rodzaje kul które przygotowuję troszeczkę inaczej niż w innych porach . Przede wszystkim chodzi tutaj o gotowanie i suszenie , gotowanie jak najkrócej , suszenie max 3 dni rozmiar 24mm lub 30 mm, jako kulka haczykowa. Dobre rozwiązane kulki 30mm specjalnie utwardzane w rożnych smakach , w opakowaniach 250 gr ma w swojej ofercie firma Jet Fish .Pamiętajmy iż nie będziemy wywozić zestawów kilkakrotnie w ciągu dnia , lecz kładziemy zestaw i czekamy na branie czasami 3 doby.

W tym celu polecam kulki Legend 30mm specjalnie utwardzane doskonale nadają się do łowienia okazów.

Może troszeczkę o smakach których używam .

- MIX BIOSQUD Z AMINO COMPLEKSEM BIOSQUID LUB SUID-SCOPEX

-MIX BIOCRAB Z AMINO COMPLEKSEM BIOCRAB

-MIX ŻUŁTY IMPULS LUB MIX KLUB RED Z AMINO COMPLEKSEM TRUSKAWKA

-MIX JET 1 Z AMINO COMPLEKSEM JET 1

Na koniec może troszeczkę przestrogi pamiętajmy ,iż zima czasami leka czasem ostra , dostosujmy się do warunków pogodowych i niskich temperatur.

24kg karp złowiony w temperaturze -17c po czterech dobach zasiadki

 

20,5 kg karp amator kulek JET1

24,5 kg potężny zimowy karp w czasie testów MIX-u JET1

Niczym Mikołaj na śniegu, ależ ile radości :)

 

Do zobaczenia w zimowej scenerii .

PIOTR BYTOM


 

Comments are closed.

Subscribe to RSS feed