Archiwum dla: Luty, 2014

ZWOLLE 2014

czwartek, Luty 27th, 2014

W tym roku dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności udało mi się odwiedzić targi w Zwolle.Na powierzchni ok. 17 500m2 wystawiało się ponad 130 wystawców.Trzeba przyznać, że było co podziwiać.Mam tu na myśli zarówno sprzęt karpiowy w każdej postaci jak i przedstawicielki płci pięknej reprezentujące niektóre firmy a przy okazji swoje wdzięki.

Były dmuchane namioty.

Pontony i łodzie umożliwiające komfortowy połów.


Duży wybór łódek zdalnie sterowanych.Niektóre w ciekawy sposób malowane lub upierzone.Były również bardziej praktyczne rzeczy, czasem ratujące życie.

Istna fabryka do produkcji kulek.Tylko jak to zmieścić na 50m2?


Tutaj można zaplanować karpiowe wakacje.Jedyny dylemat to w jakim kraju w tym roku.

Możliwość zobaczenia na żywo jak powstają takie cudeńka to coś wspaniałego.Po prostu karpiowa sztuka przez duże S.

A kiedy „jaśnie nam panujący” związek tak wspaniale broniący i dbający o nasze wody i interesy zakaże na wszystkich zbiornikach i kałużach używania pontonów i łódek zdalnie sterowanych pozostanie już tylko nęcenie i wywożenie zestawów drogą powietrzną.Oto karpiowy dron.

 

Krótko mówiąc wspaniała impreza na którą wrócimy za rok.

Pozdrawiam

Arek

 

Zimowe karpie

poniedziałek, Luty 3rd, 2014

 

Zimowe karpie


W grudniu 2013 roku mój serdeczny teamowy kolega Piotr, w jednym z artykułów radził w jaki sposób powinniśmy się przygotować na wędkowanie w ekstremalnych warunkach.

Piotr, zainspirowany twoim wpisem pozwoliłem sobie w skrócie opisać wędkowanie na zrzucie ciepłej wody w Rybniku, kierując się własnymi spostrzeżeniami oraz doświadczeniami. Każdego roku od stycznia do końca marca staram się spędzić tam dwie kilkudniowe zasiadki.

Dla kolegów zaczynających wędkowanie w zimę proponuję wziąć na poważnie rady Piotra bo sam jeżdżąc od dobrych kilku lat na Rybnik przeżyłem zaskakujące warunki pogodowe, od pięknej słonecznej pogody jednego dnia po śnieżyce, mróz poniżej – 25o C lub huragan dnia następnego, do tego warunki utrudnia ogromne parowanie wody ograniczające widoczność nawet do 5 metrów. Dlatego bądźmy przygotowani na wszystko.

28 marca 2013 roku

Ograniczona widoczność – parowanie wody

Może już kilka słów o samym łowisku.

Aby zacząć wędkowanie należy skontaktować się ze sklepem wędkarskim „Sum” w Rybniku, dla ułatwienia ul. Rudzka 224, tel. (32) 424-72-74. Tam możemy zrobić rezerwację, a do 7 dni musimy uiścić opłatę na podany nr konta. Zezwolenie odbieramy w w/w sklepie. Do wyboru mamy 10 płatnych stanowisk, zaczynając od nr 1, który jest najbliżej samego zrzutu i tzw. grzebienia, aż po nr 10 znajdujący się przy samym molo. Koszt łowienia jest uzależniony od nr stanowiska, i tak:

- stanowisko od nr 1 do nr 4 koszt wynosi 110 zł dzień,

- stanowisko od nr 5 do nr 7 – 70 zł dzień,

- stanowisko od nr 8 do nr 10 – 50 zł dzień.

Koszt łowienia na danym stanowisku uwzględnia wywożenie zanęt i przynęt modelami pływającymi.

Ja osobiście proponuję takowy model mieć ze sobą, ponieważ łowienie z rzutu nie przynosi takich rezultatów jak dawniej, gdyż ryby nie żerują już w zasięgu rzutu. Jeżeli nie posiadamy modelu, radziłbym rezerwować stanowisko nr 1 lub nr 2, pozwoli nam to na łowienie spod grzebienia.

ZESTAWY

Z racji tego, że jest tam duża ilość zaczepów, staram się łowić nieco grubiej, tzn.:

- żyłka minimum 0,35 nawet do 0,50 mm,

- około 20 metrów fluorocarbonu, zestaw z bezpiecznym klipsem,

- ciężarki w zależności od uciągu (przeważnie od 200 do 400 gr), ewentualnie kamień na zrywkę,

- jeżeli chodzi o plecionkę proponuję Enduro 39 lb firmy Jet Fish, uważam że idealnie nadaje się do tak trudnych warunków,

- haki X-Wide Gape firmy Solar – rozmiar dobieram do wielkości przynęty.

Przykładowe przypony

POKARMY

Najbardziej sprawdzającymi się mixami wg mnie są:

- Jet- 1,

- Biocrab,

- Chilli Fish.

Średnica kulek, którą najczęściej roluję to 24 mm.

Przynęty

Na włos staram się nawlekać kulki od 20 do 30 mm czasem z dodatkiem owocowego pop-up. Podpisuję się pod tym co napisał Piotr, kulki powinny być twarde jak kamień, ponieważ mam pewność, że moje zestawy mogę zostawić w wodzie znacznie dłużej.

Zanęta

Ilość zanęty jest oczywiście uzależniona od aktywności ryb. Ale średnio do każdego wywożonego zestawu sypię od 1 do 2 kg kulek. Natomiast sypiąc gruby pelet w większych ilościach, mamy szansę na spotkanie z sumem, co dość często zdarza się na zrzucie.

21 marca 2012 roku – miłośnik ostrych smaków – Chilli Fish

28 marca 2013 roku – smakosz Biosquid’a

Życzę owocnych, ciepłych zimowych zasiadek;-)

Daniel W.

Subscribe to RSS feed